Vandenlentės – nauja vasaros mada Lietuvoje?

Vandenlenčių parką prieš kurį laiką teko matyti Svencelėje. Iš pradžių šia pramoga nelabai domėjausi, buvau įsitikinęs, kad tai tik pagalbinė priemonė norintiems išmokti valdyti jėgos aitvarą (kaituoti). Šios pramogos – sporto rūšys be abejonės tiesiogiai susijusios. Ar šį sportą – pramogą galima priskirti prie ekstremalių pasakyti ganėtinai sunku, tačiau be abejonės vandenlentės stoja į tą pačią gretą, kaip ir snieglentės, banglentės, vandens slidės. Jei paminėtus alternatyvius prietaisus esate įvaldę, tai vandenlentė pasiduos gan greitai, žinoma, būtinos ir asmeninės savybės.

 Apie ką mes čia?

Vandenlentės (Wakeboard) –  tai paviršinio vandens sporto šaka, kurios principas gana paprastas. Ant specialiai pagamintos lentos stovintį sportininką kateris ar specialiai pagaminti mechanizmai traukia vandens paviršiumi ir šio proceso metu sportininkas atlieka įvairius triukus. Jei nesiekiate didmeistriškų rezultatų ir mėgaujatės pačiu procesu, tai šis užsiėmimas tampia malonia pramoga. Teisybės vardan verta pažymėti, jog vandenlentės atsirado kaip pramoginis užsiėmimas, tačiau ilgainiui vystėsi kaip sporto šaka ir sportininkų užsiėmimas. Pirmieji vandenlenčių propaguotojai buvo banglentininkai. Jūrai ar vandenynui esant ramiam ir neturint ką
veikti, reikėjo patenkinti esamą adrenalino poreikį, todėl palaipsniui kilo mintis banglentes tampyti automobiliu ar kateriu. Bėgo metai, nauja sporto / pramogos sritis tobulėjo, savo žodį tarė ir snieglenčių sportas, kol vandenlentės išaugo į savarankišką sporto rūšį. Tokia būtų itin trumpa vandenlenčių istorija, tačiau kodėl tai tampa vasarą mada ir Lietuvoje?

Vandenlenčių sporto / pramogos ypatumai

Vandenlenčių istorija pakankamai jauna. Kaip ir kiekvieną naują sporto rūšį/pramogą, taip ir pristatant vandenlentes, dažniausiai naudojami epitetai „smarkiai populiarėjantis“, „plinta žaibišku greičiu“ ir pan. Dažniausiai tie „žaibiški“ populiarėjimo greičiai kažkur užstringa, nes ko kelių ar keliolikos metų apie šias naujienas mažai kas ir begirdėti. Natūraliai kyla klausimas kokia ateitis laukia vandenlenčių? Skirtingai nei daugelis kitų naujų ekstremalių ar pusiau ekstremalių vandens sporto / pramogų rūšių, vandenlentės turi keletą neginčijamų privalumų. Pirmiausia rizikos laipsnis yra ženkliai mažesnis. Greičiai nėra dideli, lynas traukiamas  20 – 30 km/h. Net jei neišsilaikysite ir nukrisite (kas greičiausiai ir atsitiks), sąlytis su vandeniu bus švelnus ir neskausmingas. Privalomas saugos atributas yra gelbėjimosi liemenė, todėl net ir nemokantys plaukti gali nebijoti dėl nuskendimo. Mažesnis rizikos laipsnis privilioja daugiau šios sporto / pramogos rūšies entuziastų, tačiau tai nėra vienintelis privalumas. Skirtingai nei banglentėms ar jėgos aitvarams, vandenlentėms nereikia specialių oro sąlygų. Vandenlenčių sportu / pramoga galima užsiiminėti tiek atvirame, tiek uždarame vandens telkinyje. Pagal pirminę idėją vandenlintininką tempia specialus kateris, kuris paskui save sukuria bangą, taip padėdamas sportininkui atlikti įvairius triukus. Tačiau tokie kateriai kainuoja didžiulius pinigus, todėl puiki alternatyva yra speciali kabelių sistema, kuri pakeitė katerį. Pradėjo kurtis specializuoti vandenlenčių kabelių parkai, kurie šį sportą / pramogą labiausiai išpopuliarino. Analogišką situaciją stebime ir Lietuvoje.

Vandenlenčių parkai Lietuvoje

Kad ir kokia nuostabi būtų Lietuvos gamta, tačiau pasigirti visomis gamtos suteikiamomis gėrybėmis negalime. Neturime kalnų, todėl užkietėję snieglentininkai nelabai pas mus turės ką veikti. Mūsų Baltija rami vidinė jūra, todėl netikėtai pamačius kokį banglentininką jis labiau kels šypseną nei pasigerėjimą žvelgiant į jo atliekamus triukus. Savo nišą rado jėgos aitvarų mylėtojai, o šalia jų savo pozicijas bando išsikovoti ir vandenlentininkai. Tyliai, pamažu, tačiau Lietuvoje turime jau 19 vandenlenčių parkų. Vandenlenčių parką įrengti neužtrunka ilgai, didžiausių investicijų pareikalauja specialių mechanizmų sumontavimas. Žinoma, reikalingas sąlyginai nedidelis vandens telkinys. Lietuvoje esantys vandenlenčių parkai pasiskirstę tolygiai visoje šalies teritorijoje. Natūralu, jog prie didžiųjų miestų jų yra daugiau, tačiau neliko nuskriaustas nei vienas šalies regionas. Vandenlenčių parkų pavadinimai atspinti perimtą anglakalbę šios sporto / pramogos kultūrą, tačiau su viešinimu daugeliui teks nemažai padirbėti. Pasigesta didesnio pasiekiamumo internetinėje erdvėje ir čia kalba eina ne tik apie internetinius puslapius, bet ir socialinius tinklalapius. Puiki iniciatyva yra internetinis tinklalapis www.vandenlentes.lt, tačiau jų FB bendruomenė pakankamai kukli. Asmeninė patirtis visgi sufleruoja, kad šiltomis vasaros dienomis, o ypač savaitgalis šis verslas sekasi puikiai, todėl apie platesnį viešinimą galvojama su tam tikromis išlygomis. Visgi tradicinės iniciatyvos matomos. Pramoga reklamuojama pasitelkiant vaizdo reportažus ir žinomus veidus.

Pinigai, pinigėliai

Valanda šio pasiplaukiojimo nėra pigi, kainos prasideda nuo 30 eurų. Turint omenyje, kad šios sporto ir pramogos tikslinė grupė jaunimas, tai kainos gan aukštokos. Bandant šią pramogą pirmą kartą  užteks ir 20 – ies minučių. Jei esate mažiau judantis ar nelabai sportuojantis, tai po dvidešimties minučių kitas kelias dienas jausite savo raumenukus. Pastaruoju metu didžioji dalis vandenlenčių parkų kainas adaptavo būtent 20 – čiai minučių. 20 minučių malonumo nuo 10 iki 20 eurų. Brangu lyginant su kitomis adrenaliną suteikiančiomis pramogomis, tačiau nebrangu lyginant su jėgos aitvarais ir labai panašu su vandens slidėmis. Turint omenyje, kad vandenlenčių parkų Lietuvoje pakankamai daug, tikėtina, jog konkurencija kainas šiek tiek pareguliuos.

Kita kalba, jeigu juos vandenlente nusprendėte nebepramogauti, o rimtai užsiiminėti šiuo sportu. Norint susipirkti asmeninį inventorių piniginę patuštinti reikės kaip reikiant. Jums reikės vandenlentės, batų, šalmo, gelbėjimosi liemenės. Žinoma neatsispirsite ir hidrokostiumui bei dar keliems „kietiems“ dalykėliams. Bendra išlaidų suma greitai pasieks 1000 Eurų. Daug? Tikriausiai taip, tačiau negi tiek gaila savo mėgstamam užsiėmimui?

Parengta remiantis www.vandenlentes.lt, www.xpro.lt, www.delfitv.lt

Edgaras Vaškaitis,

2015 spalis