Minijos žemupio regata – vandens turizmas malonios auros apsuptyje

Minijos žemupio regata – tradiciniu tapęs vandens turizmo renginys organizuojamas Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro. Kiekvienų metų rugpjūčio mėnesio pirmąjį savaitgalį gausybė vandens turistų plūsta į Minijos žemupį dalyvauti regatoje. Asmeniškai turėjau garbės dalyvauti devyniose iš dešimties regatų, matyti renginio pokyčius. Kviečiu susipažinti su šiuo renginiu ir jo ypatumais.

Apie nacionalines vandens turizmo trasas

Buvusiose nacionalinėse Lietuvos turizmo plėtros programose vandens turizmas įvardintas prioritetine turizmo sritimi šalyje. Nerašysiu ir nevardinsiu šioje srityje parengtų studijų, projektų, priimtų teisės aktų ar įstatymo pakeitimų, tačiau vienas iš rezultatų – parengtas Nacionalinių vandens trasų specialusis planas, nustatytos nacionalinės vandens turizmo trasos. Lietuva nėra didelė, tačiau vidaus upių tinklas pakankamai tankus, o parengto plano tikslas – skatinti aktyvų vandens turizmą šalyje, suformuojant vientisą vandens turizmo trasų tinklą. Parengtame plane išskirtos aštuonios nacionalinės reikšmės vandens turistinės trasos: 1) Merkio ir Ūlos; 2) Aukštaitijos nacionalinio parko ir Žeimenos; 3) Neries; 4) Minijos; 5) Jūros; 6) Šventosios; 7) Nemuno; 8) Dubysos. Šis planas nereiškia, jog iki tol Lietuvoje nebuvo vandens turizmo trasų. Priešingai, poilsiautojų pamėgtos pavienės vandens turizmo trasos sėkmingai gyvavo ir iki šio plano, tačiau parengtu planu siekiama apjungti esamus maršrutus, trasas. Kaip sekasi įgyvendinti šį planą – kita tema, tačiau tuo pačiu metu kai vyko šio plano rengimo darbai startavo pirmoji Minijos žemupio regata. Kasmetinė regata gimė kaip vieno iš Europos sąjungos finansuojamo projekto rezultatas.

Apie regatos idėją ir jos turinį

Klaipėdos rajonas, apsuptas vandens telkinių, prisistato kaip keturių vandenų kraštas. Nenuostabu, jog vandens turizmas regione užimą ypatingai svarbią vietą. Minija, kaip viena iš nacionalinių vandens turizmo trasų, itin tinkama baidarių ir kanojų turizmui. Dažniausiai siūlomi maršrutai Minijos upės aukštupiu ir vidupiu. Žemupys lyg ir buvo primirštas, nors čia taip pat yra kuo pasigrožėtu, kur apsilankyti. Siekiant populiarinti vandens turizmą Minijos žemupyje gimė aprašomos regatos idėja. 2015 metais įvyko jau jubiliejinė, dešimtoji regata. Per šį laikotarpį renginys kito, tačiau išliko vienu laukiamiausių aktyvaus laisvalaikio renginių Vakarų Lietuvoje. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu regata buvo nemokama, pastaruoju metu dalyviai moka simbolinį starto mokestį. Organizatoriai kiekvienais metais stengiasi parinkti vis kitą maršrutą, įnešti naujovių.

Renginio pavadinime esantis žodis „regata“ lyg ir sufleruoja apie vandenyje vyksiančias varžybas. Tačiau aprašomame renginyje tai teisinga tik iš dalies. Skirtingai nei pastarosios, pirmosios Minijos žemupio regatos buvo rimtesnės varžybiniu aspektu. Dalyvių kontingentas regatoje taip pat kito. Jei pirmoje regatoje sulaukta tarptautinių dalyvių, vėlesnėse dalyviai buvo iš visos Lietuvos, tai pastarosiose regatose dalyvių geografija apima Vakarų Lietuvą. Regata tapo regioniniu, jaukiu, aktyvaus laisvalaikio bendraminčių, draugų, bendradarbių ar giminių susitikimo ir pasibuvimo renginiu. Rimto varžymosi ir sportinio renginio idėja niekada nebuvo esminis šios regatos tikslas. Pirmosiose regatose rezultatai fiksuoti  skrupulingai, regata lyg ir pretendavo į rimtesnes mėgėjiškas baidarių varžybas. Tačiau sportinis aspektas iki galo taip ir  nebuvo išgrynintas. Galbūt aiškumo trūkumas varžybų reglamente, taisyklių kitimas regatos eigoje, ar aiškios varžybinės dalies taisyklių  nesavalaikis paskelbimas, atbaidė mėgėjiškų baidarių varžybų dalyvius. Gal šios klaidelės ir išėjo į naudą, nes šis renginys yra savotiškai kitoks. Organizatoriai renginį pristato kaip sportinį ir pramoginį. Sportas pramogaujant puikiausiai atspindi šios regatos koncepciją.

Kiekvienais metais regatos programa susideda iš dviejų dienų. Pirmąją dieną dalyviai plaukia nustatytą atstumą baidare, vakare vyksta baidarių slalomo varžybos, ragaujama žuvienė ir vyksta šokiai iki ryto. Antrą dieną dalyvių laukia sportinės rungtys krante ir apdovanojimai.

Apie Minijos žemupio regatos lūkesčius

Dalyvaujant Minijos žemupio regatoje svarbu suvokti du dalykus. Pirma, šis renginys nėra komercinis. Taip, dalyviai moka starto mokestį, tačiau jis yra simbolis. Finansavimą šiai regatai skiria Klaipėdos rajono savivaldybė, savo indėlį deda ir rėmėjai. Už sumokėtą dalyvio mokestį priklauso ne tik baidarė, bet ir žuvienė, vakaro ir antros dienos programa, stovyklavietės vieta. Antra, regatą organizuoja Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras, kurio darbuotojos nėra sporto ar pramoginių renginių organizavimo specialistės. Seniai aktuali Lietuvoje problema, kad turizmo informacijos centro darbuotojams keliami dideli lūkesčiai, tačiau atlyginimas nėra adekvatus. Dėl šios priežasties pakankamai didelė darbuotojų rotacija turizmo centre, o naujam, dažnai ir jaunam, darbuotojui sunku visą procesą suvaldyti ir darbą atlikti profesionaliai. Žinoma, daug įtakoja ir atsakingų asmenų asmeninės savybės bei motyvacija darbui. Dėl šių priežasčių regatos įvykdymo kokybės lygmuo kasmet pulsuoja, tačiau visas gijas tvirtai savo rankose laiko ir iš kelio išklysti neleidžia turizmo informacijos centro direktorė. Organizatoriai jėgų ir darbo įdeda itin daug, atlieka daug nematomo organizacinio darbo.

Norint dalyvauti Minijos žemupio regatoje, sunkiausia bus į ją užsiregistruoti. Renginys labai populiarus, kiekvienais metais dalyvauja apie 200 vandens turizmo mėgėjų. Tradiciniai regatos dalyviai registruojasi dar prieš oficialios registracijos pradžią. Dažnai nutinka taip, kad paskelbus registracijos pradžią, vietų joje nebėra. Iš vienos pusės labai smagu dėl tokio reginio populiarumo, tačiau iš kitos pusės, registracijos srautus suvaldyti būtina. Sprendimai galimi įvairiausi, nuo komandų dydžių ribojimų, registracijos mokesčio ar regatos dalyvių skaičiaus didinimo.

Jei pavyko į šią regatą užsiregistruoti, vadinasi didieji sunkumai jau praeityje. Baidarių ir dalyvių transportavimo klausimai būna išspręsti puikiai ir problemų nekyla. Pirminė regatos programa ir maršrutas viešinami iš anksto. Jei šioje regatoje nuspręsite varžytis, taisykles greičiausiai sužinosite tik starto dieną. Minėjau, jog varžybos nėra pagrindinis šio renginio tikslas. Varžybų formatas priklauso nuo turimų finansų. Pastarosiose regatose apdovanojamos komandos, o ne atskiri plaukimo nugalėtojai. Komandų nariai tarpusavyje dažniausiai susitaria, kurie irkluos vardan rezultato, kai tuo tarpu kiti lėtai irkluoja, mėgaujasi Minijos vaizdais ir puikiai leidžia savo laiką baidarėje.

Populiariausios Minijos žemupio regatoje – dvivietės baidarės. Kiekvienais metais dalyviai irkluoja ir keletą vienviečių baidarių, tarp jų konkurencija tradiciškai mažiausia. Šios regatos puošmena dvi dešimtvietės kanojos, kuriose vyksta atskiras linksmas gyvenimas. Anksčiau buvo galima dalyvauti ir mažosiomis kanojomis, bet jų dalyviai nepamėgo ir jos Lietuvoje neprilygsta populiarumu baidarėms. Per dieną regatos dalyviams tenka nuirkluoti 14 – 31 kilometro atstumą, tačiau dažniausiai nuotolis būna kiek per 20 kilometrų. Tai standartinis dienos atstumas baidarėmis. Dalyviai, turintys jėgų po irklavimo, gali sudalyvauti baidarių slalome, arba eiti ragauti skanios žuvienės. Vakaras tradiciškai baigiamas šokiais, pašnekesiais prie laužo.

Starto ir finišo vieta kiekvienais metais būna skirtingose vietose. To pasekoje išvengiama maršruto pasikartojimo. Minijos upės pakrantėse daug kaimo turizmo sodybų, organizatoriai sutaria su jų šeiminiais dėl dalyvių priėmimo. Didžioji dauguma regatos dalyvių po pirmosios dienos lieka nakvoti palapinėse, o priklausomai nuo kaimo turizmo sodybos kokybės gauna ir kitus patogumus.

Antrąją dieną vyksta aktyvios sportinės žaidinys. Jubiliejinėje regatoje organizatoriai pakeitė rungtis. Nebeliko tinklinio, krepšinio ar futbolo žaidimo. Jų vietoje atsirado kombinuotos nuotaikingos komandinės rungtys, kuriose dalyvių pajėgumas susilygino ir padidėjo intriga. Didelis dėmesys skiriamas ne tik fiziniam aktyvumui, bet ir sveikatingumui. Kiekvienais metais tiek Minijos žemupio regatos atidaryme, tiek uždaryme dalyvauja Klaipėdos rajono meras, kuris asmeniškai pasveikina visus dalyvius ir įteikia apdovanojimus.

Apibendrinimas

Jei mėgstate aktyvų laisvalaikį gamtoje, norite pažinti Minijos kraštovaizdį, truputį draugiškai parungtyniauti – šis renginys kaip tik Jums. Dalyviai, vedini vien tik sportinių pasiekimų regatoje nelabai turės ką veikti. Tai renginys, kuris turi susiformavusį dalyvių ratą, tad norint į jį patekti reikia atidžiai sekti informaciją. Regata nėra komercinė, ją organizuoja ne sportinių renginių specialistai, todėl galimi tam tikri smulkūs organizaciniai netikėtumai. Tačiau per dešimtmetį Minijos žemupio regata užsiaugino savotišką maloniai draugišką atmosferą, kurią pajusti galima tik joje dalyvaujant.

Regatos dalyvių, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro ir turizmo departamento nuotraukos

Edgaras Vaškaitis,

2015, rugpjūtis