Be kategorijos

Gondingos baidarių regata – perspektyvus vandens turizmo renginys

Minijos aukštupio arba Gondingos baidarių regata – nauja patirtis seniai organizuojamame renginyje. Regata vyko jau penktus metus iš eilės, šį renginį žinojau ir jį stebėjau nuo pirmų metų, tačiau vis nesiryžau dalyvauti. Ankstesnį nedalyvavimą lėmė kelios priežastys: 1) regata vyksta gegužės antroje pusėje, o šiuo metu oro sąlygos ir vandens temperatūra dar labai didelė loterija 2) regatos reglamentas nesėkmingai nukopijuotas nuo tėvinės „Minijos žemupio regatos“, jame palikta daug netikslumų, klaidų ir neaiškumų. Ypač antroji priežastis labiausiai atbaidydavo nuo dalyvavimo, nes jei jau varžybų reglamentas labai paviršutiniškas ir supainiotas, tai ko tikėtis pačiame renginyje?

Šiemet greičiausiai taip pat būčiau nedalyvavęs, bet gavau asmeninį pakvietimą. Asmeninis pakvietimas visuomet yra veiksmingesnis, tad kodėl gi ne? Meteorologai žadėjo puikias oro sąlygas, bet jie dažnai prižada… Regatos reglamentas šiek tiek aiškesnis, tačiau esminių trūkumų liko. Liko tos pačios dvi priežastys, kurios vėliau kaip yla iš maišo išlindo visu savo gražumu. Tačiau apie viską nuo pradžių.

Regatos nuostatų ir pavadinimo subtilybės

Skaitant regatos nuostatus giliai atsidusti privertė regatos tikslas – „Pailsėti, pradėti vasarą su azartu, įspūdingai praleisti savaitgalį“. Tokių siekinių vedini, gal ir dalyvavo regatos dalyviai, bet tai tikrai nėra komercinio – sportinio renginio tikslas. Vienas iš regatos organizatorių yra mano buvęs studentas Arnoldas, kuris būdamas pirmame kurse, kaip vieną iš savarankiškų darbų, rašė renginio projektą. Rašydamas šią apžvalgą pasižiūrėjau kokį įvertinimą prieš keturis metus jis gavo už tą darbą. Įvertinimas tąkart buvo geras, bet arba jo žinios išgaravo, arba nelabai buvo kreipiamas dėmesys į regatos nuostatus. Kitaip sunku paaiškinti tokias elementarias logikos klaidas regatos tiksle.

Suprantu, kad penkerius metus vykstančią regatą jau galima vadinti tradicine, tačiau viena pirmųjų mano rekomendacijų – pakeisti regatos pavadinimą. „Gondingos regata“, „gondiga“, „gandinga“, tokias reikšmes išmeta visažinis „google“, kuris padeda užpildyti mano žinių spragas. Dabar jau žinau, kad šis terminas literatūriškai reiškia vieną seniausių Žemaitijos istorinių vietovių, taip vadinamas ir netoli regatos starto vietos esantis piliakalnis. Pavadinimas lyg ir logiškas, gražus, bet rinkodaros prasme nelabai patrauklus. Kas yra „gondinga“ aplinkiniams gyventojams greičiausiai aišku, tačiau planuojant regatos plėtrą ir norint pritraukti platesnį dalyvių ratą, pavadinimo keitimą vertėtų apsvarstyti. Regata kiekvienais metais prasideda toje pačioje vietoje – poilsio ir pramogų komplekse „Žemsodis“. Šį kompleksą valdo regatos organizatoriai, todėl tiek regatos plėtrai, tiek platesniam komplekso žinomumui pavadinimas „Žemsodžio regata“ mano manymu tiktų labiau.

Registracija ir starto procedūros

Su pilnu dalyvio aprūpinimu regatos kaina asmeniui 8 EUR, visi ekipažai dviviečiai. Registracijos mokestis labai patrauklus, regatos organizatoriai įsteigė itin vertingą pagrindinį prizą – dvivietę baidarę Perception Vista. Prizas atitinka regatos dvasią, vertingas ir šaunus. Tik laimėjus baidarę turėčiau didžiulį rebusą – o kur ją man dabar reikėtų laikyti? Šalia baidarės, arba vietoje jos organizatoriai labai nesunkiai gali įsteigti daug alternatyvių prizų, kurie regatą padarytų dar patrauklesnę, o tiesioginių išlaidų būtų mažiau. Keli tokių galimų prizų pavyzdžiai: dienos pasiplaukiojimas dviviete baidare, nakvynė ar nemokami pietūs „Žemsodyje“ ir panašiai.

Regatos registracijos procedūra aiški. Gal kiek trūko nuorodų kas ir kur, bet dalyvių nebuvo tiek daug, kad organizatoriai nesusitvarkytų ar dalyviai nesusigaudytų. Registracija praėjo be nesklandumų, organizatoriai prieš startą paaiškino regatos ypatumus, tad klausimų daug nekilo. Principas paprastas, bet tuo pačiu ir įdomus. Pirmajame etape plaukiame greičiui ir pakrantėse ieškome paslėptų punktų, kuriuose reikia atsižymėti. Antrajame etape plaukiame laikui, visiško poilsio tempu. Trečiajame etape vyksta orientacinės varžybos krante ir baidarių slalomas, po kurio finišuojama. Regatos etapai teoriškai sudėlioti labai gerai, šansų laimėti turi ne vien tik geriausiai irkluojantys, bet ir turintys orientavimosi gebėjimų, bei gerą galvą ant pečių. Viskas logiška, aišku.

Maloniai nustebino regatos organizatoriai, kurie specializuojasi baidarių nuomoje ir jų pardavime, jog į pagalbą pasikvietė orientavimosi klubo atstovus. Reikia pagirti už profesionalią orientavimosi įrangą regatos metu. Ankstesnė patirtis liudijo, tai ne kartą yra patvirtinę ir kiti, kelių skirtingų sporto šakų renginių dalyviai, kad per daug laisvės suteikti orientavimosi sporto atstovams nėra gerai. Orientavimosi užduotis jie sustatys labai gerai, bet gerai pagal savo supratimą – t.y. puikiai tinkančias rimtiems orientacininkams, bet per sudėtingas pradedantiesiems ar orientavimosi sportui tik prijaučiantiems. Dėl šios orientacininkų ypatybės buvo šiek tiek nerimo, tačiau koncentravausi į regatos maršrutą.

Procedūra iki starto labai tvarkinga ir nuosekli. Kiekvienas ekipažas išsitraukia dalyvio numerį, organizatoriai nuveža į starto vietą, kurioje prisitaikius baidarę laukiama starto. Ekipažai startuoja kas minutę, todėl laikas neprailgsta. Man su porininku dalyvio numeris lėmė startą paskutiniame dalyvių trečdalyje.  Starto laikas džiugino, nes visada yra smagiau lenkti kitus, nei kad tave kas nors lenkia.

Pirmasis etapas

Pirmasis etapas pats ilgiausias ir sudėtingiausias. Prieš akis 17 kilometrų greičiui, trasoje buvo ne vienas atsižymėjimo punktas, keli iš jų slapti ir žemėlapyje nepažymėti. Organizatoriai nustatė maksimalų laiką, per kurį reikėjo įveikti šią atkarpą, o už kiekvieną nerastą punktą skyrė po 12 minučių baudos. Lyg ir logiška, kad kiekvienas ekipažas gali pasirinkti ar ieškoti visų punktų, ar greičiau irkluoti ir taip kompensuoti potencialią laiko baudą. Logika įgautų prasmę, jei būtų skaičiuojamos ne tik baudos minutės ir ar ekipažas spėjo į maksimalų laiko intervalą, bet ir greitesnis finišo laikas. Paskutinis kriterijus iš loginės sekos dingo. Kitaip tariant, pirmajame etape visi ekipažai galėjo gauti tik baudų, bet jokių „bonusų“ ar papildomo pranašumo. Šis aspektas taip ir nebuvo išaiškintas prieš startą, reglamente taip pat abstrakčiai aprašytas. 17 kilometrų upės atkarpa labai vingiuota, tačiau kartu ir labai sekli. Kartais nuoširdžiai buvo gaila baidarių, kurios vis lietė akmenis dugne ir tam tikrose atkarpose jas daugiau tempėme, nei irklavome. Šiame etape su porininku padarėme keletą esminių taktinių klaidų, kurios, mūsų manymu, palaidojo viltis kovoti dėl vietos penketuke. Tik paskelbus rezultatus sužinojome, kad baidarių regatoje pirmajame etape greitis visiškai nieko nelėmė. Visų punktų ieškojome, beveik visus ir radome. Šįkart orientavimosi sporto atstovai jų nesuslapstė labai giliai, tačiau padarė kelias itin grubias klaidas. Paskutinis pirmojo etapo punktas buvo ne ten, kur pažymėtas žemėlapyje ir mano turimos pirminės orientavimosi žinios labiau pakenkė, nei padėjo. Ne vienas ekipažas klaidžiojo aplinkui, galiausiai mano ekipažas nusprendė jo nebeieškoti, nes sugaištas laikas viršijo baudą neradus šio punkto (tuo metu galvojome, kad svarbu kuo greičiau įveikti pirmą etapą). Kaip vėliau supratome, daugelis šį punktą rado atsitiktinumo dėka, arba pasiklausę kitų ekipažų. Antroji orientacininkų klaida dar grubesnė – pirmojo etapo finišas pažymėtas ne tame upės vingyje, tarp kurių atstumas buvo nuo 500 iki 1000 metrų…. komentarų daugiau šioje vietoje greičiausiai nebereikia.

Antrasis etapas

Šis etapas labai paprastas. Po pirmojo sunkaus etapo reikėjo ramiai irkluoti 5 kilometrus per duotą laiką. „Bonusų“ taip pat nebuvo, kaip ir pirmame etape, taip ir šiame, galėjome gauti tik baudos minučių. Etapą labai pasunkino prasidėjęs lietus su perkūnija. Lijo taip, lyg būtume stipriame duše, o greičiau irkluoti negalėjome. Tiesiog sėdėjome baidarėse ir šlapome, ironiškai šypsojomės ir dalinomės įspūdžiais su kitais ekipažais. Prie pat antrojo etapo finišo lietus staiga nustojo… tikras kiaulystės dėsnis…

Trečiasis etapas ir rezultatų laukimas

Paskutinysis etapas buvo „Žemsodžio“ teritorijoje. Pirmiausia orientavimasis laikui krante, vėliau baidarių slalomas. „Žemsodžio“ teritorijoje punktai buvo išdėstyti labai gerai, slalomo užduotys paruoštos puikiai. Užduotis įveikėme pakankamai greitai  ir pradėjome laukti rezultatų. Bandžiau nusiprausti po dušu, bet karštas vanduo jau buvo pasibaigęs. Nuėjau pasistiprinti į „Žemsodį“ ir patyriau ką reiškia pirmąsias dienas dirbančios padavėjos. Tradiciškai dalis užsakymų pamiršta, padavėjų rankos drebėjo. Vienos jų rankos taip drebėjo, kad atnešusi arbatos puodelį nesėkmingai padėjo ant stalo ir visą karštą turinį išpylė ant vieno iš regatos dalyvio vyriškų vietelių… Vėliau ir įrankių pritrūko, ir sąskaitoje netikslumų buvo. Trumpai tariant, visas tipiškas studentiško aptarnavimo lygio komplektas. Tiesa, sodybos šeimininkai labai stengėsi ir buvo paslaugūs, už tai jiems didelis „like“. Rezultatų laukėme ilgai, net per ilgai. Kol jų laukėme, buvo rodomos įvykusios regatos nuotraukos. Šioje vietoje vėl pagyrimai organizatoriams už operatyvumą. Paskelbus rezultatus labai nustebau, nei vienas mano matytas favoritas nelaimėjo. Jau vėliau, analizuodamas rezultatus pastebėjau didelį regatos paradoksą – norint laimėti BAIDARIŲ regatą reikėjo būti GREIČIAUSIU BĖGIKU krante… Pirmasis ir antrasis regatos etapai, kuriuose nuplaukėme 22 kilometrus nedavė jokio pranašumo apart gautų/negautų baudų. Viską lėmė trumputis etapas bėgte krante su baidarių slalomo elementais. Suprantu organizatorius, kurie siekia, kad nelaimėtų vien tik greičiausiai irkluojantys, bet šioje vietoje lenkė lenkė lazdą ir perlenkė ją.

Reziumė

Regata, nors ir turinti tobulintinų sričių, verta dėmesio. Regatos startinis mokestis nedidelis, tačiau už jį gaunamas geras komplektas suorganizuotų varžybų ir viliojantis pagrindinis prizas – dvivietė baidarė. Jei norite ramaus pasiplaukiojimo, geriau rinkitės Minijos žemupio regatą, jei trokštate rimtų varžybų jaudulio, taip pat dalyvaukite kitur. Tačiau jei jums patinka smagiai pasiirstyti, pasivaržyti su mėgėjais, nelabai kreipiate dėmesį į galutinį rezultatą bei jo nustatymo ypatumus + esate atlaidus nedidelėms organizacinėmis klaidoms – ši regata kaip tik jums! Artimiausiu metu nepaleisiu šio renginio iš savo akiračio, nes potencialą tobulėti jis tikrai turi.

Dalyvių ir regatos organizatorių nuotraukos

Edgaras Vaškaitis,

2015 birželis