Active Trips rekomenduoja: TOP 10 aktyvaus ir nuotykinio laisvalaikio renginių Lietuvoje

Jau gerą dešimtmetį Lietuvoje ir pasaulyje pastebimas aktyvaus ir nuotykinio laisvalaikio populiarėjimas. Laisvalaikio fizinis aktyvumas tampa madingas. Atsiradus paklausai, natūralu, jog bus ir pasiūla. Aktyvių ir sportinių renginių tokia gausybė, kad tik spėk suktis. Active Trips atrinko dešimt skirtingų, Lietuvoje organizuojamų, renginių, kuriuose verta sudalyvauti bent kartą.

MULTI SPORTO RENGINIAI (nuotykių lenktynės)

Multi sporto renginiai arba nuotykių lenktynės po truputį vis garsiau beldžiasi ir į lietuvių širdis. Gausėjančios bėgikų ir dviratininkų gretos gali pasirinkti, ir vis mieliau renkasi, naują iššūkį – multi sportą (nuotykių lenktynes). Nors tokie renginiai mūsų šalyje organizuojami apie dešimtmetį, tačiau daugeliui dar suteikia malonumo  ir atradimo džiaugsmą.  Bėgimo, važiavimo dviračiu, plaukimo, baidarių irklavimo, alpinizmo ir kitos aktyvios rungtys į visumą sujungiamos orientavimosi sportu. Šiuose renginiuose nelaimi greičiausi ar stipriausi, laimi visapusiškai fiziškai pasiruošę, ištvermingi ir aštraus proto dalyviai. Paruošiamos įvairaus sudėtingumo trasos, todėl vieni dalyviai gali siekti sportinių aukštumų, kiti tiesiog šauniai ir aktyviai papramogauti.

  1. „Vilnius Challenge“

Organizatorius: UAB „Emovents“

Data ir vieta: Vilnius, pirmas birželio šeštadienis

Iššūkis kūnui ir sielai, arba tiesiog puiki pramoga ir nuotykis. Renginys, kuris jau tapo multi sporto klasika Lietuvoje. Prasidėjo kaip draugų kompanijos savaitgalinis žygis ir per devynerius metus išsiplėtė iki didžiausio Pabaltyje, bei vieno didžiausių pasaulyje tarptautinio multi sporto renginių. Pagal savo galimybes ir pasiruošimą dalyviai gali rinktis skirtingo sunkumo ir nuotolio trasas. Renginio organizatoriai, atsižvelgdami į dalyvių pastebėjimus, kiekvienais metais paruošia naujas ir įdomias trasas. Jei padaroma klaidų, organizatoriai nebėga nuo atsakomybės ir suklydę viešai atsiprašo. Tai brandumo ir pagarbos vertas požymis, kuris Lietuvoje organizuojamuose renginiuose dar itin retas. Šiais metais renginio geografija plečiasi ir analogiškas renginys rugsėjį planuojamas Klaipėdoje.

 

2. „Nykštietiškas triatlonas“

Renginio iniciatorius ir renginio idėjos autorius – anykštėnas Marijus Rindzevičius (pramogų ir aktyvaus laisvalaikio organizavimas – UAB „Pramogų slėnis“)

Organizatorius: VŠĮ „Grynam ore“

Data ir vieta: Anykščiai, gegužės trečias savaitgalis (2018 05 20)

Renginys organizuojamas nuo 2011 metų, tad drąsiai galima sakyti, jog jau tapo tradiciniu. „Nykštietiškas triatlonas“ pristatomas kaip turistinis – pramoginis – sportinis renginys (turintis varžybų požymius), apimantis bėgimą, orientavimosi sportą, irklavimą baidarėmis, važiavimą kalnų dviračiais (MTB) ir specialias rungtis bei užduotis. Šios nuotykių lenktynės žymi ir vasaros sezono atidarymą Ankyščiuose, todėl trasos ruošiamos taip, kad dalyviai pamatytų gražiausias krašto vietas ir lankytinus objektus, išbandytų įvairias pramogas, atliktų žaismingas užduotis, patirtų daug nuotykių ir išgyventų tikras emocijas. Stengiamasi, jog visos užduotys pasižymėtų kūrybiškumu ir netikėtumu. Siūlomos kelios skirtingo sunkumo ir trukmės trasos. Kuo ilgesnė trasa, tuo sudetingesnės dalyviams numatytos užduotys. Pradedantieji dalyviai gali pasirinkti ar į nuotykių paieškas leistis su dviračiu, ar sudalyvauti baidarių pramoginėje regatoje.

 

PĖSČIŲJŲ ŽYGIAI

Pėsčiųjų žygiai – aktyvaus laisvalaikio sritis, kuri pastaruoju metu Lietuvoje  išpopuliarėjo. Kalba eina apie „marching“ tipo žygius. Lietuvoje šio tipo žygių organizavimo idėja kilo iš „IML International wallking association“ (Tarptautinės vaikščiojimo/žygiavimo asociacijos) veiklos sričių kaip kariuomenės ir civilių gyventojų bendradarbiavimo skatinimo. Dažniausiai tokie žygiai būna patriotiniai, civiliai gyventojai dalyvauja kartu su kariuomenės atstovais. Stengiamasi, jog žygio trasa praeitų per gražiausias regiono vietoves, būtų vengiama pagrindinių kelių, tačiau susidarytų iš skirtingų dangų tipų. Lankytini objektai svarbūs, labiausiai akcentuojami ugdantys patriotiškumą, tačiau visgi svarbiausia yra nueitas kilometrų kiekis. Dažnai tokiuose žygiuose paruošiamos skirtingų ilgių trasos, kad kiekvienas žygeivis galėtų pasirinkti pagal savo fizines galimybes. Per dieną nueinama nuo 20 iki 100 kilometrų. Žygeiviai su savimi pasiima nedaug daiktų, nes žygio trasose būna maitinimo ir vandens atsargų papildymo taškai. Dominuoja vienadieniai arba dviejų dienų žygiai, retai „marching“ žygių trukmė viršija 4 dienas.

3. Pėsčiųjų žygis „Klaipėdos sukilimo dalyvių keliais“

Organizatorius: LKKSS (Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga, Klaipėdos skyrius)

Data ir vieta: Klaipėda, naktis iš penktadienio į šeštadienį, esanti arčiausiai sausio 15-osiso dienos.

Naktinis pėsčiųjų žygis „Klaipėdos sukilėlių keliais“ yra klasikinis „marching“ tipo žygis. Ilgą laiką jis buvo gausiausias žygis Lietuvoje. Nors šį titulą prarado, tačiau šiai dienai jis lieka seniausiu organizuojamu „marching“ tipo žygiu Lietuvoje. „Klaipėdos sukilėlių keliais“ žygio patriotinė idėja užkoduota pačiame pavadinime. Kiekvienais metais žygeiviai įveikia 25 kilometrų atstumą paminėdami inscenizuotą Klaipėdos krašto sukilimą. Kiekvienais metais žygio maršrutas būna vis kitas ir čia kalba ne vien tik apie kito kelio pasirinkimą nuo taško A iki taško B. Visuomet žygiuojami 25 kilometrai iš kito miesto. Taip pakaitomis rotuojama Palanga, Kretinga, Gargždai, Priekulė ir mažesnės gyvenvietės. Žygio finišas dažniausiai būna Dragūnų batalione. Šio žygio trasa visada linijinė su skirtingomis starto ir finišo vietomis. Dažnai pasigirsta nuomonių, kad tai didžiausias šio žygio trūkumas. Žvelgiant iš paprastų žygeivių perspektyvos, pilnai galima sutikti. Jei organizatoriai pasirenka linijinį žygio maršrutą, tokiu atveju organizuojamas žygeivių nuvežimas į starto vietą, arba parvežimas atgalios po finišo. Šiame žygyje to nėra. Kiekvienas civilis dalyvis turi pats pasirūpinti kaip nukeliaus iki starto vietos, arba kaip grįš atgal po finišo. Per žygio organizavimo metus jis įgavo tam tikrą aurą, kurią kuria jo dalyviai. Didžioji žygeivių dalis labai draugiška, bendraujanti ir nusiteikę pakiliai. O tų žygeivių kiekvienais metais būna apie 1500! Žygiuojant naktį, sausio viduryje, žygeivių kolona atrodo įspūdingai. Tą atmosferą pajusti galima tik žygiuojant kartu! Žygio metu bendraujant net nepastebi, kaip pasieki finišą ir gauni atminimo diplomą.

 

4. Lietuvos žygeivių festivalis

Organizatorius: Pėsčiųjų žygių asociacija

Data ir vieta: Rugpjūčio pirmas savaitgalis, Jurbarkas

Vienintelis tarptautinio pripažinimo sulaukęs pėsčiųjų žygis Lietuvoje. Tarptautinis pripažinimas įpareigoja ir atitinkamai paruošti trasas, tiek dangos, tiek vaizdų atžvilgiu. Jurbarko apylinkėse vykstantis žygis dalyvių skaičiumi nėra pats gausiausias, tačiau būtent šiame žygyje didžiausia tikimybė sutikti didžiąją dalį patyrusių Lietuvos žygeivių. Jei mėgstate pažinti kitų šalių kultūras – žygis kaip tik Jums. 2017 metais Nemuno pakrantėmis žygiavo 18 šalių piliečiai. Žygis subalansuotas ir šeimoms. Paruoštos keturios skirtingos trasos, tad kiekvienas žygeivis pagal savo galimybes ir norus ras sau priimtiną nuotolį. Festivalis vyksta dvi dienas, jo metu yra apdovanojamas Lietuvos metų žygeivis, t.y. žygeivis, kuris per vienerius metus nuėjo daugiausiai kilometrų įskaitiniuose žygiuose.

 

5. Pėsčiomis pajūriu

Organizatorius: VŠĮ „Trenkturas“

Data ir vieta: Gegužės vidurys, Kuršių nerija

Palaipsniui „užaugintas“ žygis, kuris 2017 metais sutraukė virš 7000 žygeivių ir tapo pačiu masiškiausiu pėsčiųjų žygiu Lietuvoje. Tačiau šiame sąraše atsirado ne dėl masiškumo. Verta atkreipti dėmesį ne vien į šį žygį, bet į organizaciją „Trenkturas“. Ši organizacija organizuoja ir daugiau masinių žygių, kuriuos galima apibūdinti vienu žodžiu – komercija. Atrodytų stebuklas, kad brangiausi  žygiai Lietuvoje sutraukia daugiausiai dalyvių. Paslaptis slypi vadyboje ir rinkodaroje, kuri kilstelta į ženkliai aukštesnį lygmenį. „Trenkturo“ žygiai itin išviešinti, juose dalyvauja daug žinomų veidų, parenkamos unikalios ir patrauklios žygių vietovės, o tai traukia mases. Žygis tampa puikia pramoga. Šie žygiai pritraukia daug anksčiau nežygiavusių žmonių, todėl organizatoriai detaliai pateikia ir dalyvavimo žygyje ABC. Dėl šių priežasčių mados reikalas sudalyvauti tokiame žygyje kaip „Pėsčiomis pajūriu“. Šios organizacijos organizuojami žygiai itin prisideda prie pėsčiųjų žygių populiarinimo Lietuvoje.

 

SPORTO FESTIVALIAI

Sporto festivaliai, kurie ankstesnėje santvarkoje buvo vadinami spartakiadomis, pastaruoju metu vėl įgauna pagreitį. Po nepriklausomybės atgavimo ši sritis kurį laiką buvo užmiršta. Reikėjo laiko. Reikėjo laiko, kad po truputį būtų suvokta, kad sportuoti galima ne vien tik profesionaliai, bet ir mėgėjiškai. Reikėjo laiko, kad pamažu įsivyrautų ne tik mėgėjiško sporto, bet ir aktyvaus laisvalaikio sąvoka žmonių galvose. Šis procesas dar nėra pasibaigęs ir laiko jam reikės. Tai puikiai iliustruoja ir šiame sąraše esantys du sporto festivaliai. Palikome TOP’e juos abu dalintis viena pozicija, nes jie puikiai iliustruoja požiūrį tarp buvusio ir esamo. Vienas jų organizuojamas ilgus metus ir atspindi ankstesnį suvokimą, kitas, nors ir yra pirmojo panaši versija, pristatomas per aktyvaus laisvalaikio ir pramogos prizmę.

6. Festivalis „Sportas visiems“

Organizatorius: Lietuvos asociacija „Sportas visiems“

Data ir vieta: Gegužės paskutinis savaitgalis, Palanga

Festivalis virš 20 metų organizuojamas Palangoje. Pagrindinis organizacijos siekis – siekti visuomeninės gerovės kūno kultūra ir sportu stiprinant žmonių sveikatą, propaguoti sveiką gyvenseną, organizuoti kūno kultūros, neprofesionalaus sporto ir poilsio renginius įvairaus amžiaus žmonėms. Organizatoriai skelbia, kad festivalyje dalyvauja keli tūkstančiai neprofesionalių sportininkų ir sporto mėgėjų. Dauguma, organizuotomis grupėmis atvešti mokyklų ar sporto mokyklų vaikai ir jaunuoliai, kitos bendruomenės, kurie sportuoja tam tikrą sporto šaką ir šiame festivalyje dalyvaudami varžybose siekia didesnių ar mažesnių rezultatų. Dalis jų ateityje galbūt taps profesionaliais sportininkais. Festivalio programa labai įvairi: nuo raminančios jogos, mankštos paplūdimyje, gimnastikos pasirodymų, rankos lenkimo iki gatvės krepšinio, paplūdimio tinklinio ir kitų varžybų.

 

6.Sveika Neringa“

Organizatorius: VŠĮ „Pilietinė media

Data ir vieta: Birželio pirmą savaitgalį, Neringoje (Nida)

Antrus metus organizuotas sporto festivalis, kuris pirmaisiais metais iš esmės atkartojo prieš tai aprašytą festivalį. Nors koncepcija iš esmės jei ne identiška, tai labai panaši festivaliui „Sportas visiems“, tačiau skiriasi jų pateikimas. „Sveika Neringa“ pristatomas kaip  žmonių, kurie renkasi laisvalaikį leisti aktyviai, mėgsta kokybiškas pramogas bei muziką, festivalis. Ši festivalis turi komercijos prieskonį, tačiau pristatomas plačiau žiniasklaidoje, jame galime sutikti žinomų veidų, į jį viliojama nemokamu, garsių atlikėjų koncertu. Kurį festivalį pasirinkti? Klausimas retorinis, atsakymas priklausys nuo jūsų norų ir poreikių.

 

EKSTREMALŪS BĖGIMAI

Įprastą bėgimą žmonės arba mėgsta, arba jo nekenčia. Bėgimas Lietuvoje ant bangos, atsiranda nauji bėgimo renginiai, kuriuose bėgikų gretos kiekvienais metais gausėja. O kas tas ekstremalus bėgimas? Tai naujas požiūris, kuris Lietuvoje ir pasaulyje, kaip pramoginis renginys, skaičiuoja pirmąjį savo dešimtmetį. Dažniausiai bėgimo elementas tokiuose renginiuose net nėra esminis. Šaltas vanduo, purvas, šaltis ir kitokios kliūtys vilioja žmones į tokius renginius. Skamba keistai? Galbūt, bet nenustebkite, kad po poros metų ir Jūs stovėsite prie starto linijos 🙂

7. Ekstremalus bėgimas „Bebro kelias“

Organizatorius: Žygeivių ir sporto klubas „Dumblas“

Data ir vieta: Rugpjūčio pirmas šeštadienis, Širvintų rajonas, Pamusės kaimas

Jau klasika tapęs ekstremalaus bėgimo renginys Lietuvoje. Pagrindinė idėja vis dar išlieka varžybos, tačiau jau akcentuojamas ir pramoginis išvermės išbandymas. Galima rinktis ir trasą be laiko fiksavimo. Organizatoriai siūlo 5, 10 kilometrų trasas, taip pat vaikų trasą ir galimybę trasą išmėginti naktį. Vandens, tešlų ir purvo netrūks. Renginys orientuotas tik į fiziškai gerai pasirengusius asmenis, tačiau, jie norite ne varžytis, o išskirtinės pramogos, išlavintų sportinių gebėjimų neprireiks. Kliūtys trasoje yra tiek natūralios, tiek dirbtinės. Dalyvių skaičius yra apribotas.

 

8. Ekstremalus bėgimas „Alfa run“

Organizatorius: VŠĮ „Alfa centras“

Data ir vieta: Artimiausias rugsėjo 23 (pastovi data dar nenusitovėjo), Vilniaus rajonas, Pamarazių kaimas

Pavadinimai kaip „Tough Mudder“, „Rugged Maniac“, „Warrior Dach“, „Tough Guy“, „Bog Commander“, „Legion run“ ar „Sparatan race“ daugeliui lietuvių dar visiškai nieko nesako.  Jei verstume pažodžiui iš anglų kalbos, tai visus juos sieja „lenktynės su kliūtimis“. Tačiau, kaip ir „ekstremalaus bėgimo“ sąvoka, taip ir „bėgimas su kliūtimis“ tik dalinai atspindi, ką dalyviui teks patirti trasoje. Buvo tik laiko klausimas, kada JAV ir tam tikrose Europos valstybėse sparčiai populiarėjantys šio tipo renginiai pasieks Lietuvą. Ir štai, nuo 2016 metų Lietuvoje jau turime klasikinį tokių renginių analogą „Alfa run“. Šiame renginyje bus sunku, bus labai sunku, tačiau tam jis ir skirtas. Visiškai nesvarbu kelintas tu finišuosi, nes šio renginio koncepcija – dalyvių visokeriopa pagalba, bendrumo jausmas, iššūkio įveikimas. Būti gerai fiziškai pasiruošusiam svarbu, tačiau didžiausias iššūkis visgi lauks galvoje.

 

BAIDARIŲ REGATOS

Aktyvūs vandens turizmo renginiai, kuriuos galima pavadinti ir sporto ar aktyvaus laisvalaikio renginiais. Čia priklauso nuo Jūsų norų, pomėgių ir renginio tipo. Lietuva turtinga vidaus vandenimis, baidarės vasaros sezonu populiarios kaip laisvalaikio pasiirstymo priemonė. Active Trips komanda jau ne pirmus metus vykdo ekspediciją „Baidarė upėje“, kurios metu susipažįsta su esama vandens turizmo infrastruktūra. Galime garantuoti, kad nepaprastai graži Lietuvos gamta atsiveria ir iš baidarės. Skirtingai, nei kiti šiame TOP’e esantys renginiai, baidarių regatos  neturi kokybiškai jas pristatančių video reportažų, todėl bendrą įspūdį susidaryti bus kiek sunkiau.

9. „Minijos žemupio regata“

Organizatorius: BĮ „Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras“

Data ir vieta: Rugpjūčio pirmas arba antras savaitgali, Minijos upės žemupys

Minijos žemupio regata – tradiciniu tapęs vandens turizmo renginys organizuojamas Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro. Kiekvienų metų rugpjūčio mėnesio pradžioje gausybė vandens turistų plūsta į Minijos žemupį dalyvauti regatoje. Norint dalyvauti Minijos žemupio regatoje, sunkiausia bus į ją užsiregistruoti. Renginys labai populiarus, kiekvienais metais dalyvauja apie 200 vandens turizmo mėgėjų. Jei mėgstate aktyvų laisvalaikį gamtoje, norite pažinti Minijos kraštovaizdį, truputį draugiškai parungtyniauti – šis renginys kaip tik Jums. Dalyviai, vedini vien tik sportinių pasiekimų regatoje nelabai turės ką veikti. Tai renginys, kuris turi susiformavusį dalyvių ratą, tad norint į jį patekti reikia atidžiai sekti informaciją. Regata nėra komercinė, ją organizuoja ne sportinių renginių specialistai, todėl galimi tam tikri smulkūs organizaciniai netikėtumai. Tačiau per dešimtmetį Minijos žemupio regata užsiaugino savotišką maloniai draugišką atmosferą, kurią pajusti galima tik joje dalyvaujant. Apie šį renginį esame parengę ir išsamų straipsnį. 

 

10. Naktinės lenktynės Kornelijaus Aleknos taurei laimėti

Organizatorius: Individuali veikla Upių labirintas

Data ir vieta: Gegužės pabaiga, Verknės upė (trakų ir Prienų rajonai)

Fiziškai aktyvių ir nuotykinių renginių Topą užbaigiame visus šiuos kriterijus atitinkančiu renginiu. Gegužės pabaigos orai Lietuvoje sunkiai nuspėjami, todėl baidare irkluoti naktį gali būti tikras iššūkis. Pridėkime labai vingiuotą, pakankamai sraunią ir užvartomis nusėtą Verknės upę, taip pat apie 40 plaukimo kilometrų ir turėsime tikrą iššūkį. Toliau jau priklausys nuo Jūsų pačių – gal užteks iššūkio tik įveikti šią trasą, o gal apims azartas ir norėsite palenktyniauti. Antrąja varžybų dieną Jūs lauks tradicinės regatose sutinkamos užduotėlės, tad šiame renginyje bus ką veikti visą savaitgalį.

 

Tikimės, jog mūsų sudarytas fiziškai aktyvių, nuotykinių ir net ekstremalių renginių Lietuvoje topas Jums padės išsirinkti, kuriuose iš jų norėsite sudalyvauti artimiausiu metu. Renginius atrinkome įvertinę jų kokybę, atsižvelgdami į patiriamas emocijas, renginių atmosferą, iššūkį dalyviui ir nuotykio elementą. Kaip ir visi panašūs topai, taip ir šis, yra subjektyvi Active Trips komandos nuomonė.